זיהום קמיני עץ – מה אנחנו באמת יודעים על זה?!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
סערות האקלים שמתרגשות על העולם מעידות על הצורך הדחוף של האנושות לבחון מחדש את הדרך בה אנו חיים, לעשות שינוי ולהקטין את הרס כדור הארץ.
עצים להסקה

דלק מאובנים (גז, נפט ופחם) צריכים להישאר במעמקי האדמה שם מקומם.

זה המשפט המשמעותי ביותר ששמעתי בנושא שימוש באנרגיה בלתי מזהמת.

בשנה שעברה התפשטה ברשת כאש בשדה קוצים טענה מופרכת לחלוטין שהשימוש בקמיני עץ מזהמת את הסביבה ואף גורמת למחלות קשות כסרטן.
זה שמריחים או רואים עשן לא אומר שזה הורג! ישנם גזים ללא צבע או ריח שיכולים להרוג אדם תוך שניות…
למשל גז הבישול הביתי (גז בוטן) הוא חסר ריח לחלוטין. לצורך ביטחון מוסיפים לו חומר בשם מרקפטן כדי שנוכל להריח את הגז בעת דליפה.

חשוב לדעת כי כמעט שאין אנרגיה שאנו משתמשים בה והיא לא מזהמת במידה כלשהי, התפקיד שלנו אינו להפסיק את השימוש באנרגיה אלה לדאוג ולהשתמש באנרגיה כמה שפחות מזהמת.
בנושא דלק מאובנים ישנו אין סוף חומר ברשת שאפשר לקרוא ולהבין את הצורך הדחוף להקטין את השימוש בו ולהשתמש כמה שיותר באנרגיה שמופקת ממקורות מתחדשים.

במאמר זה אתמקד בשימוש בקמין עץ לצורך חימום.

בהגדרה עץ הינו אנרגיה מתחדשת. במשך שנות חייו העץ קולט פחמן מהאוויר ומשתמש בו לצורך בנית ה"גוף", בתהליך הזה העץ בעצם מנקה את האוויר מהפחמן ומשאיר את החמצן באוויר.
למעשה תהליך שריפת העץ הוא הדרך הנכונה להיפטר ממנו. בתהליך השריפה העץ פולט פחמן לאוויר והנזק לסביבה הוא מינורי.
הדרך השנייה היא להניח לעץ להירקב. בתהליך הריקבון הבקטריות שמרקיבות את העץ פולטות גז מתאן שמזהם את האטמוספריה וגורם לזיהום אויר של עד פי 12 מאשר נזק שנוצר כתוצאה מפליטת פחמן לאוויר.

לאור כך, מהיכן הגיע הטרנד הזה להאשים את קמיני העץ בזיהום אוויר קיצוני שכזה?

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה של מכירה ושיווק קמינים "תוצרת בית" בסטנדרטים נמוכים שאינם עומדים בשום תקן מינימלי (מקומי / אירופאי ו/או נוספים) של פליטת מזהים, אטימות והנורא מכל – בטיחות.

בפועל, נוצר מצב בו כל אחד המעוניין למכור קמינים, יכול באופן פרדוקסלי לרתך קופסאת מתכת ללא כל תקן ובקרה ולמכור אותה במחירים זולים משמעותית שקורצים מאוד לצרכן הישראלי.

קמינים אלו מאופיינים בסטנדרט ייצור נמוך יחסית המתבטא בעיקר בנצילות נמוכה לאור איכות החומרים ואיטום הקמין, דבר המשפיע באופן ישיר על שריפת העץ באופן חלקי בלבד שיוצר עשן כבד וזיהום אויר ויתרה מכך, מגדיל את השימוש בעצים לפעמים כפול ממה שהיינו צריכים לקמין רגיל דבר שכמובן מכפיל את הזיהום.

לשם השוואה, הדבר מקביל לבנייה עצמית של רכב שיסע על כבישי המדינה באופן לא חוקי, ללא טסט וללא כל תקן בטיחותי תוך פליטת מזהים מוגברת וסיכון משתמשי הדרך ה"חוקיים".

מטריד שאני כיבואן של קמינים נדרש לייבא רק קמינים בעלי תקן בין לאומי גבוה ובכניסה לארץ המטען אינו משוחרר מהנמל לפני בדיקה של מכון התקנים הישראלי ותשלום של אלפי שקלים לכל בדיקה ולעומת זאת יצרן מקומי יכול לייצר ולמכור בכמויות גדולות ללא הגבלה / צורך בתקן / בקרה או פיקוח. כיבואנים אנו מייחלים לחוקים שיחייבו רכישה ושימוש רק בקמינים שעומדים בתקנות זיהום האוויר והקפדה שכללים אלו יחולו גם על יצרנים מקומיים.

חומר הבעירה

נדבך נוסף המשפיע על זיהום האוויר בצורה משמעותית הינו שימוש קלוקל בחומרי בערה שאסורים בתכלית האיסור לשימוש כחומרי הסקה בקמיני עץ. לדוגמא, משטחי עץ שמגיעים לארץ ביבוא חייבים להיות מעורבים בחומרים כימיים המשמשים לחיטוי למניעת הכנסת מזיקים לארץ. על מנת לחסוך עלויות של רכישת עצים המיועדים להסקה, רבים שורפים משטחים אלו אשר גורמים לפליטת מזהים מוגברת לאור שריפת החומרים הכימיים.

בנוסף, שריפה של חלקי עץ נוספים כגון דיקטים ו/או מוצרי עץ תעשייתיים הבנויים משכבות מודבקות ו/או מצופות בפורמייקה ו/או עץ בניין שבא במגע עם חומרים כימיים שונים – כל אלה יהוו חומר בעירה מסוכן בעל פליטת מזהמים גבוהה.

דוגמא נוספת הינה שימוש בעץ לא יבש (רמת הלחות המומלצת לעץ המיועד להסקה הינה 15-20% לחות) אשר גורם לשרפה לא יעילה של העץ שגורמת לזיהום ויצירת עשן כבד וריח לא נעים, כמו כן יכולה לגרום נזקים נוספים לקמין לאורך השנים.

פרולוג

אז איך בכל זאת נדע אם עץ הוא אנרגיה טובה לשימוש ומה נכון ושגוי בתוך כמויות המידע העצומות שמפורסמות ברשת? אתן מספר דוגמאות ממדינות שידוע לכל שהן מתקדמות מאוד בשמירה על איכות הסביבה…

בשוודיה, הממשלה מעניקה מענקים גדולים לבעלי תחנות כח הפועלות על פחם בלבד במידה ויעברו לשימוש משולב של הפקת חשמל ע"י שריפת עץ ופחם לטובת הפחתת זיהום האויר.

בגרמניה, הממשלה החליטה להעניק מענק של אלפי אירו לתושבים שיעברו משימוש בקמיני עץ שאינם עומדים בתקינה האירופאית לזיהום אויר לשימוש בקמינים בעלי נצילות גבוהה ופליטת מזהים נמוכה. כמו כן הוחלט שלאחר פרק הזמן שהוגדר מראש לטובת מימוש המהלך, תחל אכיפה של הרשויות המקומיות בנושא זיהום אויר שלא עפ"י התקנות תוך מתן כנסות כבדים.

שתי בעיות נפוצות שנובעות מחוסר ידע במהלך שימוש בקמין –

  1. זמן הבעירה המזהם ביותר הינו החל מתהליך הדלקת הקמין ועד הגעתו לטמפ' עבודה.
  2. שימוש בחומר בעירה מזדמן ולא ייעודי (ראו בהרחבה בתחילת המאמר).

על מנת להתגבר על פערים אלו, בקנדה לדוגמא, הממשלה יזמה הקמת צוותי הדרכה המגיעים לבית התושבים לטובת קבלת הדרכה על הדרך הנכונה ביותר לשימוש בקמין החל מתהליך ההדלקה ועד טיפול שוטף.

לצערנו, בישראל רק לאחרונה מרגישים רוחות של שינוי בתחום זה הבאות לידי ביטוי בשיחות טלפון מגורמים באיכות הסביבה המתקשרים לחברתנו על מנת להתייעץ בנושא ולטובת קבלת מידע מקצועי אודות קמיני עץ ואופן השימוש הנכון בהם.

אנחנו כחברה המייבאת את מוצריה מחו"ל תוך שמירה על סטנדרטים ותקנים אירופאיים, מייחלים ליום שיהיו תקנות מחייבות לקמינים בנושא זיהום האוויר שיחייבו הן את המוכר והן את הקונה גם בישראל (ראה בהרחבה אודותינו).

לסיכום, עץ הוא אנרגיה נקיה ומתחדשת טובה לשימוש כל עוד עושים בה שימוש נכון.

הדברים נכתבו לאחר מחקר מעמיק וידע שנצבר במהלך השנים – נשמח לקבל הערות / הארות בנושא דרך צרו קשר.

אודותינו

משנת 1990, חברתנו מתמחה במתן פתרונות חימום ללקוחות פרטיים, עסקיים, אדריכלים, מעצבים וקבלנים. הידע והמומחיות שצברנו במהלך כל שנות פעילות החברה, מאפשרים לנו, להביא לכם הלקוחות, את דרך החימום היעילה והנוחה ביותר עבורכם כל זאת תוך שמירה והקפדה יתרה על תקנים ובטיחות, שילוב מקצוענות, פרפקציוניסטיות, אסתטיקה וביצוע התאמה אישית ללקוח מתוך שיקולים מקצועיים גרידא!

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו